LEACURI AL RACELILOR - Forum
VINDECARE
Bine aţi venit Vizitator | RSS
[ Mesaje noi · Membrii · Regulamentul forumului · Căutare · RSS ]
Pagina 1 din 11
Forum » Ingrijirea » Corpului » LEACURI AL RACELILOR
LEACURI AL RACELILOR
mariucaData: Luni, 24 Noi 2014, 1:00 PM | Mesaj # 1
General-locotenent
Grup: Moderatori
Reputaţie: 2
Stare: Offline
Socul o planta pentru o mie de boli
1. SIrop de soc :2 l-te la 1 cana de apa,Se beau 3 cani pe zi inainte mesele principale sau se de iau 2 l-te sirop nediluat pe stomacul gol.Se fac cure de cate o saptamana.Acest preparat este indicat si ptr guturai,viroze,rinite,infectii urinare  si renale.

2.Se opareste un pumn de flori de soc plus frunze de menta cu un l de apa.Se lasa ceaiul acoperit cateva mn apoi se strecoara.Se indulceste cu miere si se beaua 3 cani pe zi.

Nectar pentru combaterea tusei
Se fierb in apa 2,5 kg de fructe de soc bine coapte cu 599g zahar.Cand s-au muiat le0am strecurat prin presare si amlasat in continuare pe loc lichidul rezultatul obtinut pana a capatat conssistenta unui sirop.Am asteptat sa se racoreasca,am filtrat din nou si am turnat nectarul in sticle inchise la culoare,busonabile.2 sau 3 linguri din acest nectar,luate seara la culcare au venut de hac acceselor de tuse.La copii doza este de 2 l-te.

Cei care sufera de raceli foarte frecvent ar trebui sa ia o l-ta de miere calduta ci 1/4 l-ta de scortisoara timp de trei zile.Aceast remediu vindeca si cea mai urata tuse,raceala,si curata sinusurile

Forum » Ingrijirea » Corpului » LEACURI AL RACELILOR
Pagina 1 din 11
Căutare: