CREMA HOMEMADE - Forum
VINDECARE
Bine aţi venit Vizitator | RSS
[ Mesaje noi · Membrii · Regulamentul forumului · Căutare · RSS ]
Pagina 1 din 11
Forum » PREPARATE IN CASA » Alifii » CREMA HOMEMADE (Prima mea cremă homemade)
CREMA HOMEMADE
mariucaData: Miercuri, 07 Mar 2012, 3:30 PM | Mesaj # 1
General-locotenent
Grup: Moderatori
Reputaţie: 2
Stare: Offline
Ce am folosit:
2 linguri unt de cacao Mayam
2 linguri unt de shea Mayam
1 lingură de glicerină vegetală Mayam
20 de picături de vitamina E
4 linguri de ulei de măsline

Cum am procedat:
am pus unturile, împreuna cu uleiul de măsline, la topit într-un borcănel de plastic spălat bine (rămas de la o cremă mai veche), pus într-un vas cu apă, la bain-marie, la foc mic
după ce au ajuns în formă lichidă, am luat recipientul de pe foc şi am adăugat restul de ingrediente, amestecând foarte bine cu mânerul de la o lingură de lemn
după omogenizarea tuturor ingredientelor am lăsat borcănelul să se răcească, după care l-am pus la frigider
după 12 ore crema era solidă, dar dacă luam puţin pe degete imediat se transforma la temperatura palmelor într-un ulei
am păstrat-o la frigider

Cum o utilizez:
--cremă de faţă– o aplic seara şi uneori dimineaţa, deşi la prima vedere pare uleioasă la 10 minute după aplicare tenul pare că absoarbe totul (eu am tenul sensibil , zona T un pic mai grasă , restul feţei ten normal cu semne uşoare de uscare)
--cremă de mâini – am mari probleme cu uscăciunea mâinilor, dacă nu am o cremă la îndemână simt că o iau razna , iar crema asta mă ajută să ţin situaţia sub control
cremă pentru picioare – am greşit astă vară şi nu am folosit în casă papuci, reuşind performanţa de a face din cauta gresiei aspre nişte bătături de toată frumuseţea. De când folosesc crema sunt semne vizibile de diminuare a bătăturilor
--cremă de corp– nu obişnuiam să folosesc aşa ceva, poate doar pe gambe, unde pielea părea a fi foarte uscată, dar de când cu ea am început să îmi dau seama ce greşeală făceam; se aplică uşor, se transformă mai mult într-un ulei de corp, fără a lăsa însă pielea unsuroasă
în loc de ulei pentru cuticule, aplic un pic pe unghii după care folosesc un beţişor din lemn de portocal pentru a îndepărta cuticulele

De ce îmi place:
datorită ingredientelor conţine suficiente vitamine care ajută la întreţinerea pielii sănătoase : vitaminele A, E şi F sunt într-o formă naturală, pe care cred eu că pielea o acceptă mult mai bine decât varianta sintetică
e uşor de folosit: aplic puţin în palme, se încălzeşte şi se transformă într-un ulei uşor de aplicat pe orice parte a corpului
folosesc un singur produs în locul nenumăratelor borcănele de până acum
tenul meu arată mai bine, numărul punctelor negre au scăzut, cred că are legătură cu ea şi cu faptul că încerc să păstrez o rutină zilnică de îngrijire a tenului, despre care vă voi povesti într-o altă postare.

Dacă o încercaţi apreciez orice feedback, iar dacă aveţi propriile reţete pentru creme vă rog să îmi lăsaţi un link sau un comentariu cu ingredientele şi modalitatea de pregătire.

Mesajul a fost editat de către mariuca - Miercuri, 07 Mar 2012, 3:31 PM

Forum » PREPARATE IN CASA » Alifii » CREMA HOMEMADE (Prima mea cremă homemade)
Pagina 1 din 11
Căutare: