SMOOTHIE - Forum
VINDECARE
Bine aţi venit Vizitator | RSS
[ Mesaje noi · Membrii · Regulamentul forumului · Căutare · RSS ]
Pagina 1 din 11
Forum » PREPARATE IN CASA » Sucuri » SMOOTHIE (Smoothie din castravete, măr și mentă)
SMOOTHIE
mariucaData: Sâmbătă, 10 Mai 2014, 3:53 PM | Mesaj # 1
General-locotenent
Grup: Moderatori
Reputaţie: 2
Stare: Offline
2 castraveți românești lungi cât un pahar
,2 ardei grași mici,
 4 mere micuțe dulci-acrișoare, 
zeama de la 1/2 lămâie plus/minus după gust. recomand pe plus
.frunzele de pe 4-5 crenguțe de mentă proaspătă
o cană cu apă plată sau filtrată,
4-5 cuburi degheață
Toate se spală bine și se pun la scurs. Merele se taie, se curăță de sâmburi și cotor, se pun în blender și se stropesc cu zeama de lămâie care are rol antioxidant atât pentru fruct, cât și pentru organismul nostru, se adaugă apa și se pulsează de câteva ori.Se adaugă castraveții și ardeii tăiați grosier și se mai pulsează puțin. Se adaugă acum gheața, frunzele de mentă și, eventual, o lingură de miere, după gustul fiecăruia. Eu nu am considerat ca fiind necesar. Se bea imediat. Teoretic poate fi păstrat la frigider într-un recipient închis până mai târziu în zi, cel mult a doua zi, dar cel mai mare aport nutritiv il are în momentul preparării. Ca să nu mai zic că e un bun remediu pentru meteorismul abdominal (balonare). Ba bine, zic.

mariucaData: Sâmbătă, 10 Mai 2014, 3:58 PM | Mesaj # 2
General-locotenent
Smoothie din castravete, mar si banane

• 3/4 castravete englezesc (d’ala lung de se gaseste la supermarket)
  • 1 mar
  • 2 banane
  • 1 legatura patrunjel
  • zeama de la o lamaie
  • 1/4 pahar apa plata

Am spalat legumele si fructele. Da, inclusiv lamaia. Chiar daca nu ma folosesc de coaja ei, nu as vrea sa stiu ca mainile care au testat-o in magazin/piata sau impuritatile de pe tejghea ajung in paharul meu. Am curatat castravetele de coaja – politica mea vis a vis de castravetele din supermarchet, nu intrebati.Am taiat castravetele, marul (fara cutor si seminte) si bananele in cuburi, am tocat patrunjelul cu tot cu tulpina si le-am bagat in vasul blenderului impreuna cu zeama de lamaie si apa plata. Am blenduit pana au ajuns pasta. In functie de consistenta dorita, acum se mai poate adauga putina apa si se mai blenduieste putin.

mariucaData: Sâmbătă, 10 Mai 2014, 4:00 PM | Mesaj # 3
General-locotenent
Hedonism One-on-One: Cioco-Banana Milkshake
  • 1/2 pachet biscuiți Picnic cu cacao
  • o ciocolată de casă
  • 1 banană, preferabil înghețată
  • 1/3 pahar lapte de orez

Se aruncă toate ingredientele (ciocolata + biscuiții se mărunțesc) zeflemist, dar cu grație într-un blender și se amețesc până se formează un shake omogen. Se mai completează cu lapte, în funcție de consistența dorită.

mariucaData: Sâmbătă, 10 Mai 2014, 11:11 PM | Mesaj # 4
General-locotenent
Suc verde delicios (o reteta originala) 
  • 4 frunze kale
  • 3 frunze gulie
  • 3 frunze sfecla rosie
  • 2 frunze papadie
  • 1 tulpina iarba grasa
  • ½ legatura frunze patrunjel
  • 4 bete telina romaneasca
  • 1 legatura mare de macris
  • ½ kg mere de vara

Toate se trec prin storcatorul prin presare la rece Green Power si se consuma imediat, sau se poate pastra la frigider timp de cateva ore.

mariucaData: Sâmbătă, 10 Mai 2014, 11:15 PM | Mesaj # 5
General-locotenent
Breakfast smoothie
  • 800 ml apa de izvor
  • 1 mango bine copt
  • 2 mere
  • 1 lingurita faina proteina de canepa
  • 200 g caju crud
  • 1-2 lg miere bio
  • 1 ½ lg mesquite
  • 100 g nuci de pin
  • 1/2 lg unt cacao
  • Fructul de mango este o sursa bogata de fier, calciu si magneziu, fosfor vitaminta A, E, C si Seleniu. Imbunatateste vederea, mentine un sistem digestiv sanatos, echilibreaza nivelul zaharului din sange in special la diabetici, imbunatateste memoria si are un continut mare de antioxidanti care previn cancerul. Contine beta-caroten, necesar in special pe timp de vara, care ajuta corpul sa lupte impotriva efectelor nocive ale radiatiilor solare.

• Merele sunt surse sigure de vitamine si minerale, ajuta la scaderea colesterolului, scade riscul de cancer la san, ficat, colon si plamani si sunt bogate in fibra.
  • “In faina de canepa gasim ambele tipuri de proteine: structurale si biologic active (globulare). Proteinele structurale includ colagenul, creatina si fibrogenul, acestea fiind constituentii principali ai oaselor, pielii, parului, ligamentelor. Proteinele biologic active sunt mai ales globulinele si includ de exemplu hormonii, hemoglobina, anticorpii si enzimele. Proteina din faina de canepa contine toti cei 8 aminoacizi esentiali, fara de care alimentatia noastra ar fi grav afectata. De asemena, contine acizi grasi esenţiali omega 6 si omega 3 în raportul optim de 3:1.” [Sursa]
  • Nucile de caju crude au un rol important in mentinerea unei inimi sanatoase si micsorarii riscului de atac de inima, sunt sursa importanta de proteine, cat si de minerale precum cupru si magneziu.
  • Mierea are un continut ridicat de minerale, vitamine si amino-acizi. Pe langa toate acestea are si efecte curative asupra corpului uman, insa voi mentiona pe scurt doar cateva. Este recunoscuta pentru proprietatile ei de a mentine un sistem digestiv sanatos, ajuta la vindecarea ranilor, imbunatateste pofta de mancare a copiilor administrata impreuna cu granulele de polen, ne asigura un somn linistitor si un o piele de vis.
  • Mesquite este o pudra macinata din semintele (pastaie) copacului cu acelasi nume. Are un gust dulce, ca de caramel, cu o aroma precum a scortisoarei si a cuisoarelor. Este recunoscut pentru proprietaile sale de a lupta contra diabetului, fiind foarte activ cand vine vorba de balansarea si mentinerea zaharului din sange. Daca doriti un aliment natural care sa va taie pofta de mancare, ati gasit solutia. Adaugati mesquite in orice shake sau nectar de fructe si senzatia de foame va disparea. Este un superaliment bogat in fibra si proteine (17%), si include un amino-acid esential, rar intalnit in natura, precum lizina. Este o sursa de calciu si magneziu, fier, zinc si potasiu.
  • Nucile de Pin contin magneziu si potasiu care ajuta la mentinerea sub control a presiunii arteriale cat si a unei inimi sanatoase, contin vitamina E, K si Niacina. Nucile de pin taie pofta de mancare, pentru ca au in continut un acid numit pinolenic. Acesta stimuleaza secretia de hormoni care semnaleaza creierul ca persoana este satula si ca nu are nevoie de mancare pentru o perioada mai lunga decat in mod normal. Totodata are “puterea” chimica de a lupta impotriva poftelor culinare

Forum » PREPARATE IN CASA » Sucuri » SMOOTHIE (Smoothie din castravete, măr și mentă)
Pagina 1 din 11
Căutare: